Nejznámější letoviska cestovního ruchu v Egyptě
Koncem 20. století se z neznámé vsi toto místo stalo druhým nejvýznamnějším střediskem oddychového pobytového cestovního ruchu Egyptské arabské republiky (Gumhúríjat Misr al-Arabíja). V současnosti je hlavním zdrojem příjmů příliv turistů, zejména z Evropy. Jim se zde nabízí vysoký standard ubytování i služeb. Při velmi pěkné pláži v zátoce Naama Bay byly postaveny moderní hotely s několika hvězdičkami (***–*****) s pestrou paletou nabízených služeb jako je např. cesta na velbloudu při západu Slunce, noční výstup na Mojžíšovu horu s návštěvou kláštera sv. Kateřiny, výlet do Barevného kaňonu, pouštní safari, lodní výlet do národního parku Ras Mohammed asi 30 kilometrů na samý jih Sinaje či na od Sharm el Sheikhu východně ležící Tiran Island. Můžete povečeřet v beduínské vesnici v typických stanech s místními beduíny, ale pokud si jejich společnost nepřejete, pak jsou připraveni občerstvit Vás vybranými lahůdkami (např. z mořských plodů) podél již výše zmíněné zátoky Naama Bay v řadě velmi dobrých restaurací. Pokud toužíte po sportovním vyžití, není problém. Můžete zde provozovat mnohé vodní sporty či si zajít zahrát tenis nebo golf na zdejší „green“, ač se nacházíte na okraji pouště s typickou vyprahlou půdou. I procházka po pobřežní promenádě Vám jistě udělá radost, zejména po dobré večeři. Samozřejmě že jste v arabském prostoru a tak při nákupu suvenirů je bezpodmínečně nutné smlouvání, abyste neurazili místní ochotné prodavače čehokoliv (stejně i při desetině původní ceny ještě na Vás vydělají). A po ránu je nejpříjemnější buď lenošení a „chytání bronzu“ na písečné pláži, či ještě mnohem atraktivnější potápění nebo „jen“ šnorchlování v křišťálově čisté vodě (nikde vůkol není zdroj znečištění jako např. průmyslové závody či přitékající řeky – jste na okraji vyprahlé pouště a jak známo, Egypťané zrovna neoplývají touhou pracovat, tedy i vytvářet odpady)! Kouzlem přírodní scenérie je, že zdejší horský masiv plynule přechází do snad „ironem modře zbarveného“ moře a korálového útesu s množstvím živých korálů a více než tisícem druhů většinou chráněných živočichů (houby, měkkýši, želvy zelené, karety, kožatky velké, ale i úžasní delfíni).
Počasí je zde stálé, bez srážek a mraků. V zimě (listopad–březen) se teploty vzduchu pohybují mezi 22–35 stupni Celsia, v létě (duben–říjen) dosahuje vzduch teplot mezi 25–45 stupni Celsia. Rudé moře má teplotu vody mezi 21 až 28 stupni Celsia podle období. V Sheikhu jsou také sirné lázně s vynikajícími léčivými účinky na kožní a revmatické choroby.

Sharm el Sheikh bývá občas také nazýván „Mírovým městem“, protože se zde v nedávné minulosti konala řada mírových konferencí a byly zde podepsány mírové smlouvy mezi Egyptem a Izraelem. Izrael během několika válek ve druhé polovině 20. století místo několikrát obsadil, aby se poté odtud i z celé Sinaje stáhl a vystřídaly ho mírové jednotky OSN (až do roku 1982).
Sharm el Sheikh se dělí na dvě části. Přístav a „beduínské město“ se nacházejí na jihu, moderní hotelové komplexy s téměř 90 hotely jsou asi 7 kilometrů na sever. Severně od centra se nachází i největší sinajské letiště Ophira International Airport a na sever od něj část zvaná Nabq Bay. Již asijský, ale egyptský Sharm el Sheikh je nejrychleji rostoucím střediskem cestovního ruchu v zemi. Je klidnější a levnější než známější starší africká Hurgada. Snad nevýhodou je poměrně velká vzdálenost od typických egyptských památek jako jsou pyramidy v Gíze, desetimilionová Káhira či na opačné straně ležící Údolí králů, antický Luxor či stále více atraktivnější Asuán s nedalekým Abú Simbelem. Ale i tam se dá odletěl na fakultativní výlet ze zdejšího letiště (výlety pořádají místní cestovní kanceláře a nabídka je téměř v každé hotelové recepci).
Nejznámější egyptské letovisko leží na východě africké části Egypta při západním pobřeží Rudého moře na 26 stupni severní šířky a 34 stupni východní délky. Ve městě žije kolem 40 000 obyvatel (2007). Původně bylo místo malou rybářskou osadou. Jako centrum cestovního ruchu funguje od poloviny osmdesátých let 20. století.

Pokud máte rádi podmořský svět, pak ten nabízí Muzeum mořské biologie severně od centra Hurghady. V tomto muzeu je pěkná biologická stanice a mořské akvárium. Mezi velmi oblíbené výlety na Rudé moře patří výjezdy buď vyhlídkovými ponorkami nebo na lodích s proskleným dnem.
Snad nevýhodou pláží Hurghady je velká četnost návštěvníků, takže zde nebudete trpět depresemi z osamocení, spíše naopak. Písečné pláže kolem Vás budou velmi zaplněné a také potápění nebude tak nádherné jako v sinajském Sharm El Sheikhu. Korálové útesy již byly značně zdevastovány a tak pokud je chcete při svém potápění vidět, budete muset odjet na některý z blízkých ostrůvků (nejlépe Giftún) nebo se potápět v hlubším moři dále od pobřeží.
Pokud byste chtěli cestovat i po dalších památkách Egypta, jako jsou např. 3,5 hodiny cesty (270 kilometrů) vzdálený Luxor nebo do Asuánu, či na severu země ležící pyramidy v Gíze či si prohlédnout největší africké desetimilionové město Káhira, vzdálené od Hurghady 550 kilometrů, lze se tam vydat prostřednictvím egyptských cestovních kanceláří, jejichž nabídka je v téměř každé hotelové recepci. Stačí si jen vybrat a objednat.
Letiště Hurghada (HRG) využívají také cestující turisté z České republiky při cestách do Keni. Zde je po asi čtyřech a půl hodinách letu z Prahy mezipřistání s doplněním pohonných hmot a cesta pak dál pokračuje do indickooceánské Mombasy.