BRICS - 2024, 2025
Pojem byl poprvé použit Jimem O'Neillem z investiční banky Goldman Sachs již v roce 2001; tehdy ještě jako BRIC. Republika Jižní Afrika přistoupila k uskupení v prosinci 2010 a formálně byla uvedena v členství dne 18. února 2011.
V dokumentu Building Better Global Economic BRICs z roku 2001 se charakterizoval BRIC(S) jako země s nejrychleji rostoucí tržní ekonomikou na světě. V navazujícím článku z roku 2003 nabízel O'Neill tři významné argumenty, proč by se tyto země měly stát klíčovými hráči ve světové ekonomice. Jako první argument uváděl předpověď dramatického ekonomického růstu původní čtveřice zemí BRIC. Dalším argumentem byla předpokládaná vysoká důležitost rolí členských států ve světovém hospodářství. Nakonec O'Neill argumentoval povahou kvality rozvoje těchto zemí, které podle Goldman Sachs budou srovnatelně bohaté, ne-li bohatší než ekonomiky zemí G7. O tom bych ale dost pochyboval a to v roce 2023, kdy jsem publikoval tento článek na mých webovkách.
Jim O´Neill sice netvrdil, že by se země BRIC(S) měly formovat do politických spojenectví či formálních obchodních sdružení, ale zdůrazňoval poněkud nadsazeně potenciál k vytvoření silného hospodářského bloku.
Hospodářské uskupení, které koncem srpna 2023 sdružovalo Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a JAR, poslalo pozvánku k členství dalším šesti zemím. Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa na summitu v Johannesburgu oznámil, že skupina pozve Argentinu, Egypt, Írán, Etiopii, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty. Lídři nynějších zatím pěti členských zemí během setkání zdůraznili, že by chtěli vytvořit silnou ekonomickou unii pro země takzvaného "globálního jihu". Čína a Rusko opakovaně hovořili o vytvoření protiváhy USA. Rusko vše chápe jako uznání jeho agresivní politiky vůči Ukrajině – že má ve světě nejen odpůrce, ale i podporovatele. Novými členy BRICS by se pozvané státy mohly stát od ledna roku 2024.
No ale že by vztahy mezi Íránem a Saúdskou Arábií či mezi Egyptem a Etiopií byly zrovna vřelé napsat nemohu. Ani Čína a Indie se zrovna nemusí a občas si na nejasně vytyčených hranicích obou zemí proti sobě "zastřílejí".
V roce 2023 státy BRICS tvořily přibližně 26,61 % územní plochy ze všech zemí a žilo v nich 42,25% obyvatelstva planety. Překvapivé přizvání Jižní Afriky v prosinci 2010 – když by tehdy více vyhovovaly spíše země jako Turecko, Indonésie, Mexiko či Republika Jižní Korea bylo dílem především Číny, která si tímto pozváním chtěla utvrdit svůj stále sílící vliv v Africe (v mnohém její chování – „pomoc“ připomínalo koloniální chování minulého století).
Z původně nesouvislé skupiny „vynalezené“ ekonomy a novináři, se BRICS postupně chce měnit v úžeji spjatý blok, který svůj společný hospodářský potenciál chce využívat i geopoliticky. No uvidíme, čehože dokážou…
Aktualizace: Od 1. ledna 2025 se k současným devíti zemím připojilo dalších 13 takzvaných "partnerských zemí" – států, které se zúčastní společných aktivit, ale nejsou plnohodnotnými členy. Jedná o Alžírsko, Bělorusko, Bolívii, Kubu, Indonésii, Kazachstán, Malajsii, Nigérii, Thajsko, Turecko, Vietnam, Ugandu a Uzbekistán.