Naučné stezky po Plzni a okolí
1. Naučná stezka Údolím Mže a Berounky
Byla otevřena 22. 3. 2023 jako součást sítě „Plzeňských greenways“. Vznik těchto říčních stezek pro nemotorovou dopravu inicioval ÚKRMP spolu se SVSMP (ta se stará o jejich údržbu).
Nástupními místy jsou: 1) Štruncovy sady – u soutoku Radbuzy a Mže – nejblíže vedou tramvajové linky 1 a 2 MHD, 2) Malesice – zastávka MHD trolejbusové linky č. 11, 3) Křimice – zastávka trolejbusové linky č. 11 MHD.
Na trasách je u Mže 8 zastavení, u Berounky šest zajímavých míst s informačními tabulemi.
2. Naučná stezka Údolím Úhlavy
NS byla otevřena 23. 6. 2015 stejně jako výše uvedená součást sítě „Plzeňských greenways“.
Nástupními místy jsou: 1) Doudlevce na soutoku Radbuzy s Úhlavou – zastávka MHD trolejbusových linek 10; 13; autobusových linek 22; 29 nebo 30 – Vodárna, 2) Štěnovice asi kilometr od Valíku na zastávce autobusu v Čimické ulici.
Na trase je 6 zajímavých zastavení. Vhodnější je projít stezku od Valíku směrem do Doudlevec.
3. Naučná stezka Údolím Úslavy
Otevřena byla 15. 9. 2011 stejně jako dvě předchozí ze stejnojmenné sítě říčních stezek. Na trase je celkem 12 zastavení (postupně v Kotrčově, Božkově, Lobzích, na Letné a v Doubravce).
Nástupním místem je Koterov – autobusová zastávka Na Hradčanech. Stezka končí u konečné stanice MHD v Doubravce.
4. Naučná stezka Údolím Radbuzy
Stezka byla otevřena 4. 6. 2014. Nástupními místy jsou: 1) Štruncovy sady – u soutoku Radbuzy a Mže – nejblíže vedou tramvajové linky 1 a 2, 2) Plzeň-Lhota – autobusová zastávka u křižovatky K Sinoru a Pod Dálnicí.
Na trase je 12 zastavení (od Štruncových sadů, Mlýnské strouhy, jezu s elektrárnou, vodního díla České údolí, známého plzeňského „hotelu Hvězda“ na Borech či lávek Papírenská, Přehradní a Járy Cimrmana.
5. Naučné stezky v Arboretu Sofronka
Dvě stezky jsou v areálu Sofronky v oblasti Boleveckých rybníků a jsou přístupné od pondělí do pátku od 9 do 15:30 hodin /v doprovodu lesního odborníka/. Nástupním místem je budova Arboreta Sofronka asi 500 metrů od konečné tramvajové linky MHD č. 1 v Bolevci. Na místě můžete navštívit dvě stezky – 1) Borovice (Pinus) – okružní asi 500 metrů dlouhá se 20 zastaveními nebo přibližně stejně dlouhou 2) O včelách a včelaření. Na trase je celkem 11 zastavení.
6. Sigmondova naučná stezka
Tato stezka byla „jakoby“ otevřena 14. 4. 1978 ke 110. výročí narození prof. Dr. Ing. Josefa Sigmonda, městského lesního rady a profesora pražské lesnické fakulty. Zmodernizována, vyznačena a „znovuotevřena“ byla až za 20 let.
Nástupním místem je konečná tramvajové linky č. 4 na Košutce, koncovým místem je opět konečná tramvajové linky MHD, ale v Bolevci linky č. 1.
Jedná se o okružní stezku s 15 zastaveními např. Přírodní rezervace Petrovka s orchidejemi, rokle Petrovská jáma s jeskyní Petrovská díra či Přírodní rezervace Kamenný rybník..
7. Naučná stezka Lesopark Homolka
Tato stezka v podstatě kopíruje původní naučnou stezku z roku 1985 kolem vrcholku bývalé sopky Homolka (371 m n. m.). V dnešní podobě funguje od roku 2008. Jedná se o okružní stezku se 13 zastaveními s interaktivními tabulemi.
Nástupním místem jsou Slovany na konečné tramvajové linky č. 1 MHD na náměstí Generála Píky – od náměstí Milady Horákové. Po trase děti provází kreslená veverka Homolička (dává dětem i úkoly týkající se stromů a jejich dřeva, vody, ptáků a hub. Děti se určitě na stezce nudit nebudou).
8. Naučná stezka Po stopách Františka Malocha
Tuto stezku vymyslel pan Petr Charvát, absolvent FPE ZČU v Plzni, který ji obhájil ve své rigorózní práci na téma „Návrh naučné školní stezky s využitím flóry a vegetace spilitových skal v polesí Háj u Druztové v okrese Plzeň-sever“. Stezka byla otevřena 10. 10. 2003. Na stezce je celkem 11 zastavení.
Nástupním místem je autobusová zastávka na Bílé Hoře a vede k autobusové zastávce v Druztové. Je zaměřena na květenu a faunu podél řeky Berounky. Jméno dostala po plzeňském botanikovi Františku Malochovi, který zde studoval zejména suchomilnou květenu. Trasa vede i kolem panelu s historií tvrze Roudná a k hradní zřícenině Věžka.
9. Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka
Tato stezka byla otevřena 16. 11. 2021 na počest plzeňského loutkáře Josefa Skupy. Okružní stezka vede kolem boleveckých rybníků (Šídlovský, Rozkopaný, Vydymáček, Kamenný, Třemošenský a Nováček). Tato okružní stezka má 10 zastavení, mimo jiné je zde kolomazná pec, smírčí kříž, skála Pupek, památeční kříž.
Nástupním místem je hráz ˇ“Šídlováku“ na Košutce na konečné tramvajové linky č. 4 MHD a koncovým je buď konečná tramvajové linky č. 1 v Bolevci nebo u vlakové zastávky Plzeň-Bolevec.
10. Naučná stezka Zábělá
Tato NS byla otevřena v dubnu 1979 a jejím prvenstvím bylo, že na ní byly instalovány první infotabule (později byly ještě rozšířeny). NS má 3 vstupní a 9 ostatních zastavení a téměř celá vede podél řeky Berounky v Přírodní rezervaci Zábělá v kaňonu řeky. Lze se zde dozvědět informace i o bývalé železniční trati Plzeň-hlavní nádraží – Praha, hlavní nádraží, která již vede novou trasou tunelem pod Chlumem (416 m n. m.). Bývalý násep trati bude využit jako cyklistická a pěší stezka – koleje byly odstranění a zbývá jen upravit bývalé lože, na kterém vedly koleje.
Nástupními místy jsou autobusové zastávky v Bukovci, v Zábělé, u Dolanského mostu /cca 1 kilometr/.
11. Naučná stezka Kokotské rybníky
Tato stezka byla otevřena v červenci 2010 a jako jediná vede mimo katastrální území města Plzně. Rybníky a lesy kdysi byly majetkem města Plzně. Stezku proto vybudovala obec Bušovice spolu s Dýšinou a městem Plzeň (finančně obě obce Bušovicím přispěly). Jedná se o okružní stezku s 11 zastaveními. Zajímavostmi mimo jiné jsou na trase Čertův kámen, historie obce Kokoty, lesní pramen Čůráček.
Nástupními místy jsou Bušovice nebo Dýšina u autobusových zastávek, případně železniční stanice Chrást vzdálená od NS asi 2 kilometry.
12. Lesní stezka Dubová hora
Poslední NS o lese a životě v něm byla otevřena 26. 5. 2022 v městské části Plzeň-Litice. Trasa začíná u vyhlídky na Dubové hoře (408 m n. m.) a končí na cestě vedoucí ke Kotkově chatě. Na stezce je 7 zastavení.
Nástupním místem jsou Litice na rozcestí nad hřbitovem.
Na závěr mohu tedy napsat, že výběr je veliký a že nezbývá než si vybrat a vydat se na několikahodinovou procházku na vybranou „Naučnou stezku“. Takže hezký pobyt v lese či u vody jak rybníků, tak i pěti plzeňských řek. Kdo to má?, jistě by řekl bývalý politik „Jyrka proletář buldozer“ Paroubek. Plzeň je má a je na ně hrdá.