USS Arizona Memorial v Honolulu
V roce 1998 jsem měl to štěstí, že jsem mohl navštívit již podruhé ve svém životě Spojené státy americké – tentokrát jejich západ s úžasnými Národními parky a ostrov Oahu – Hlavní ostrov s úžasným Honolulu, pláží Waikiki Beach /bydlel jsem v hotelu Hyatt Regenty Waikiki Resortu/ a z něho podnikl několik cest. Mezi ty nejzajímavější patřil i ten do památníku USS Arizona Memorial – v článku z 31. ledna 2008 jsem se na těchto webových stránkách pod jménem Hawaii – no ka oi, není nad Havajské ostrovy o něm jen krátce na jednom řádku zmínil. Tentokrát přidám více informací (ve výše uvedeném článku jsem se tehdy věnoval především přírodním krásám ostrova).
Po čtvrtstoletí od té doby (pobyl jsem tam mezi 29. 9.-3. 10. 1998) se krátce k Národnímu památníku bitevní lodi Arizona vrátím s informacemi, kdybyste se tam někdy chtěli vydat.
Mimo jiné jsem pak ve 21. století navštívil USA ještě několikrát, ale vždy jinou část a hlavně jsem se při návštěvách zaměřil na přírodní krásy, tedy zejména na Národní parky, Monumenty atd. Ale teď aspoň krátce k historickému milníku dějin USA.
Útok na přístav Pearl Harbor na ostrově Oahu patří mezi nejčernější okamžiky v historii USA. Na palubě lodi USS Arizona zemřelo tehdy 1 102 z celkových 1 177 členů posádky. Dnes tento majestátní plovoucí památník, nejnavštěvovanější místo na Havajských ostrovech, uctívá ty, kteří zde zemřeli po zákeřném útoku Japonska na USA.
Bylo nedělní ráno dne 7. prosince 1941. Havajané byli buď na bohoslužbě v kostele nebo si užívali den volna se svými rodinami, když zažili něco naprosto nečekaného. Na přístav plný lodí zaútočila flotila šesti japonských letadlových lodí a několika set bojových letadel. Útok byl rychlý a zcela nečekaný, Američané neměli sebemenší šanci ho odvrátit. Cílem Japonců bylo eliminovat americké vojenské síly v Tichém oceánu.
V průběhu útoku se Japoncům podařilo potopit nebo vážně poničit osm bitevních lodí, tři torpédoborce, tři křižníky a cvičnou loď. Největší škody byly napáchány na lodích USS Arizona a USS Oklahoma. Byly zcela odepsány. A co hůř, škody nebyly pouze materiální a finanční. Při útoku zemřelo celkem 2 402 Američanů. Odpověď Američanů na sebe nenechala dlouho čekat – den nato vyhlásil americký prezident Japoncům válku. A o čtyři dny později vyhlásilo pro změnu USA válku Německo s Itálií.
Národní památník bitevní lodi Arizona
Památník byl veřejnosti zpřístupněn v roce 1962. Přístupný je pouze lodí. Svým pojetím je do jisté míry atypický – jedná se o most, který stojí nad vrakem lodi USS Arizona a v jednu chvíli pojme až 200 návštěvníků. Paradoxní je, že jeho architektem byl rakouský rodák Alfred Preis, který byl zpočátku války Američany držen kvůli svému původu v zajetí.
Američané jsou patrioti a na stavbu památníku přispěli z vlastní kapsy (stačilo si koupit plastový model USS Arizona, nebo třeba navštívit benefiční koncert Elvise Presleyho). Muzeum a památník USS Arizona ročně navštíví přes milion lidí. Ještě před začátkem prohlídky památníku USS Arizona jim je promítnut 20minutový film o útoku na Pearl Harbor. Poté jsou návštěvníci přepraveni čluny přímo k plovoucímu památníku, jenž se skládá z návštěvnického střediska, promítacího sálu a muzea s výstavními prostory.
Národní památník má tři hlavní části: vstup, shromažďovací místnost a svatyni. Ústřední shromažďovací místnost má sedm velkých otevřených oken na stěně a ve stropě, aby připomínala datum útoku. 21 oken symbolicky představuje 21 děl nebo 21 mariňáků stojících na věčném přehlídkovém molu nad hrobem padlých. Památník má také otvor v podlaze s výhledem na potopené paluby. Právě z tohoto místa se mohou návštěvníci poklonit padlým a házením květin uctít jejich památku.
Jedna ze tří arizonských kotev o váze 19 585 liber (8 884 kg) je vystavena u vchodu do návštěvnického centra. Jeden ze dvou lodních zvonů je umístěn v návštěvnickém centru (jeho dvojče je umístěno ve věži s hodinami Student Memorial Center na University of Arizona v Tucsonu).
Svatyní je mramorová zeď, která nese jména všech padlých námořníků na Arizoně. Je chráněná sametovými provazy. Vlevo od hlavní zdi je malá deska, která nese jména asi třiceti členů posádky, kteří potopení přežili. Všichni výše jmenovaní přeživší členové posádky Arizony (nebo jejich rodiny v jejich zastoupení) mohli pak nechat pohřbít svůj popel ve vraku prostřednictvím potápěčů amerického námořnictva.
Rady a tipy pro návštěvníky památníku USS Arizona
Pearl Harbor Visitor Center se nachází na adrese 1 Arizona Memorial Place v Honolulu. Nebudete-li mít pronajaté auto, můžete se tam dopravit autobusovými linkami #20 a #42.
Návštěvnické centrum Pearl Harbor je otevřeno denně s výjimkou Dne díkůvzdání, 25. prosince a 1. ledna – vždy od 7:00 do 17:00 hodin. Program na USS Arizona probíhá vždy od 8:00 do 15:30 hodin.
Vstup je sice zdarma, ale je třeba si rezervovat vstupenku, v rámci které se pochopitelně platí rezervační poplatek. Správci samozřejmě ocení drobný finanční příspěvek v rozumné výši několika USD. Přímo na místo Vás dopraví loď amerického námořnictva. Každý den je k dispozici asi 2 300 vstupenek, a protože zájem o ně je opravdu enormní, bývají často rozebrané již v průběhu dopoledne.
Počítejte, že u památníku strávíte čtyři až pět hodin. Počítejte také s tím, že téměř všechny další atrakce na místě jsou „řádně“ zpoplatněné (každým rokem cena mírně vzrůstá, ale to je jev známý na celém světě). Tak přeji hezký a nezapomenutelný pobyt.