Železná Ruda
je malé město v okrese Klatovy v Plzeňském kraji, ležící na česko-německé státní hranici. Žije zde asi 1 600 stálých obyvatel (2021). Město se také nachází na hranici Národního parku Šumava v údolí říčky Řezné v nadmořské výšce 754-820 metrů a je ze všech stran obepínáno horskými hřebeny, jako je např. Špičák se sjezdovkami ve výškách 865-1202 m n. m.
Jen 5 kilometrů od česko-německé státní hranice (na bavorské straně) se nachází nejvyšší vrchol Šumavy a Bavorského lesa – Velký Javor (1456 m n. m.).
Město Železná Ruda se nachází při historicky důležité obchodní cestě mezi Čechami a Bavorskem v těsném sousedství Bavorské Železné Rudy (německy Bayerisch Eisenstein), 80 kilometrů od krajského města Plzeň, 38 kilometrů od okresního města Klatovy, 25 kilometrů od města Nýrsko a 31 kilometrů od „brány Šumavy“ Sušice.
Svoje jméno Železná Ruda získala díky těžbě stejnojmenné suroviny v první polovině 16. století, v 17. století se ale průmysl městečka postupně přeorientoval na sklářství. Německý název města (Markt Eisenstein) pochází ze středověkého statutu obce, která byla městysem a měla tzv. právo trhu, proto je v názvu „Markt“.
Cestovní ruch se zde rozvíjel zejména koncem 19. století a trvá i dnes (i když v 90. letech 20. století byl vyšší než je ve druhém decéniu 21. století).
Železná Ruda nabízí mnoho příležitostí k poznávání zajímavostí z dávné historie. Je zde řada památek, například typickou je kostel Panny Marie Pomocné z Hvězdy s půdorysem šesticípé hvězdy, vznik sahá až do období baroka (1727-1732). V obci je fara, zámek, kaplička, muzeum loutek a historických motocyklů, lanové centrum atd. Za pozornost stojí Muzeum Šumavy v historické budově vystavěné Mikulášem Abelem s výstavou skla, měšťanský interiér z 19. století s expozicí hamernictví.
Z období Rakousko-Uherska pochází donedávna nejdelší železniční tunel pod Špičáckým sedlem s délkou 1747 metrů (vybudován byl pro propojení Bavor a Čech na dopravu uhlí ze severočeských dolů). Neméně zajímavým objektem na této železniční trati 183 je v Železné Rudě-Alžbětině vlakové nádraží, jímž prochází státní hranice ČR a SRN (česká část budovy nádraží má tmavočervenou fasádu, část ležící v Německu je šedá)! Zajímavostí třeba bylo, že železniční trať se na hranice stavěla proti sobě. A kdože „vyhrál“ a byl na hranici dříve? Rakousko-Uhersko. To dosáhlo hranice v říjnu 1877, „pomalejší“ Bavoři až v listopadu téhož roku.
Dnes v nádražní budově sídlí mimo nádražáků i muzeum národního parku Šumava. Každé patro je věnováno jinému tématu – suterén netopýrům, jedno podlaží nejvyšší hoře v nedalekém okolí Velkému Javoru. Dále zde můžete navštívit expozici lyží. Železnice (v malém) se nachází s modelovým kolejištěm v podkroví.
I já osobně jsem se zúčastnil slavnostní chvíle – Wiederöffnung des Schienengrenzübergangs (znovuotevření železniční tratě) Bayerisch Eisenstein-Železná Ruda. Dne 2. června 1991 jsem na inspekční drezíně (po celním a pasovém odbavení) přejel státní hranice a vjel na území sousedního Bavorska.
A ještě jedna zajímavost týkající se tentokrát větru: Bavoři říkají studenému větru „severáku“ – Böhmenwind – vítr z Čech. Ale za ten my nemůžeme...
No a když už jste dorazili až na hranice, lze doporučit i nedaleký výlet přes přechod Bayerisch Eisenstein k našim německým sousedům do největšího muzea preparovaných zvířat v Evropě v obci Regenhütte při silnici směrem do Zwieselu je odbočka kolmo doprava. Tam je řada unikátů nejen evropských tvorů, ale i zvířat z Afriky, Austrálie, Asie i „ze Severu“. Unikátem je zde vystavené více než 40 000 let staré mamutí mládě ze Sibiře.
Okolí města Železná Ruda je plné lyžařských areálů všech možných náročností, běžeckých nebo ski-touringových tratí. Mimo zimní sezónu zde najdete bikepark, možné je vykoupání, jsou zde cyklistické trasy, turistické stezky vedoucí do nejkrásnějších míst Šumavy jako jsou např. Černé či Čertovo jezero nebo Bílá strž.
Pokud přijedete do Železné Rudy s dětmi, budete moci s nimi navštívit uprostřed města „Ráj skřítků“ s pohádkovou dílnou a s mnoha pohádkovými postavami, lesními zákoutími s bublajícími pramínky, zvuky z přírody… Po prohlídce lze v pohádkové dílně vytvářet figurky a pro ně i domečky. Součástí tohoto „ráje“ je i pivovarské muzeum, aby ani tatínkové nestrádali žízní.
Pokud byste byli ještě náročnější a hledali další možnosti vyžití se, pak se podívejte na další nabídky na webových stránkách: www.zelezna-ruda.cz