Čeština unikátně, vesele
Kolik má čeština slov? Náš největší slovník, Příruční slovník jazyka českého, obsahuje 250 000 hesel. V devíti svazcích zachycuje i slova, která dnes zná už málokdo. Na druhé straně neobsahuje slova jiná, obecně známá, například vulgarismy. Byl postupně vydán v letech 1935–1957. Čtyřsvazkový Slovník spisovného jazyka českého obsahuje kolem 200 000 hesel a je trochu mladší: z let 1960–1971. Ale náš jazyk, to není jen spisovná mluva! Musíme sem zahrnout širokou a pestrou paletu expresivních výrazů, nemusí to být jen ony zmiňované vulgarismy, dále obecnou češtinu, slangové výrazy, slova přejatá/přejímaná z cizích jazyků, odbornou terminologii nebo dialekty. Proto existuje poměrně nový Slovník nespisovné češtiny se 12 000 hesly v 1. vydání z roku 2006. A konečně velkého ohlasu se dočkal i Šmírbuch jazyka českého Patrika Ouředníka, 2005, obsahující přes 16 000 výrazů z oblasti argotu, slangu a vůbec „nekonvenční, okrajové češtiny“, používané v období let 1945–1989.
Kolik lidí mluví česky? Česky mluví zhruba 11,5 milionů lidí, z toho přes 10 milionů v České republice. V důsledku několika vln vystěhovalectví během posledních 150 let používají češtinu všude po světě i desetitisíce emigrantů a jejich dětí. Tak už k těm zajímavostem:
Jak vypadá v českém jazyku slovo s největším počtem háčků? Nejztřeštěnější, přesvědčivější.
Jaké je nejdelší slovo v češtině, které se dá číst stejně oběma směry? Nepochopen, nezasazen, nepotopen, nezařazen. Je jich více, každopádně nemají více než 9 hlásek. Tomuto jevu se říká palindrom (slovo, věta, číslo, melodie, jež se dá číst oboustranně).
Jaké dokáže vytvořit čeština větné palindromy? Jelenovi pivo nelej. Co nám nedá den, má noc. Následující věty už se liší délkami samohlásek: Kobyla má malý bok. A dál vidí lítat netopýry potentát i lid, i vláda. Fešná paní volá: Má málo vína pan šéf? Do chladu si masa mísu dal Chod. Sabina hrává na varhany bas.
Víte, že výčet českých samohlásek i v přesném pořadí obsahují tato slova? Mateřídoušky, dvacetikoruny.
Chcete si usnadnit psaní? – Využijte číslovky! Pe3kovi bra3 spa3li, jak 8ahlí lo3, 3mající pos3břené pi100le, o5 a o5, s3leli.
Slyšeli jste někdy o Q-systému? Qapem přiqačil qartál a qelikému přeqapení qalita qasinek qůli qantu dodáveqázne. Qasinky neqasí.
A co takhle hrstičku slovních hříček, vět, v nichž se vyskytují vedle sebe alespoň tři stejné slabiky? Například: U řiti ti tiká budík. No to zrovna není nejlepší příklad.
Ale taková hříčka Nesnese se se sestrou. Ta už je lepší. Nebo: Zkuste se sesednout. A další: Oldo, do domu to nenos. A další: Áje je jedenáct. Polije je jenom vodou. Přes peřeje je jenom lávka. Maluji ji jinak. Kup za stovku kukuřici. Hele, lelek. Přišli-li lidi? Vezmeme mečíky? Podle mě mě měla už vystřídat. Vezmi mi mince. Mámu mu mučili. Tuhle sumu mu musíš dát. Jana na nalezišti nic nenašla. Soud asi rozhodne nenechat ho ve vazbě. Pepo, po poledni přijď. Cosi si silážuje. Pletete teprve přední díl? To kotě tě těší. Proto to točí. Ta bříza za zahradou uschla. Výhonek leze ze země...
Čeština patří mezi nejsložitější jazyky na světě, a to nejen pro své gramatické záludnosti, ale také pro specifická slova a jazykové hrátky. Nejdelší slova, jazykové rekordy nebo slovní rarity – to vše dělá češtinu unikátní a neodolatelně zábavnou.
Nejdelší česká slova dokazují, že čeština nezná hranice ve vytváření složenin. Jedním z příkladů je slovo nejneobhospodařovávatelnější (28 písmen), které označuje něco, co je nejobtížnější k obhospodařování. Pokud to nestačí, čeština nabízí ještě delší varianty, například nejnezpravděpodobnostňovávatelnější (35 písmen). A absolutním rekordmanem je nejzdevětadevadesáteronásobitelnější (36 písmen), což v praxi asi nepoužijete, ale z pohledu jazykové kreativity je to fascinující.
Čeština obsahuje celou řadu slovních hříček: Čeština dokáže tvořit slova téměř bez samohlásek. Nejdelším slovem této kategorie je scvrnkls (8 písmen). Ale ani věty nezůstávají pozadu – například tato ukázka: Chrt pln skvrn vtrh skrz trs chrp v čtvrť Krč.
Jedno slovo, všechny rody: Jednou z kuriozit je slovo zombie, které funguje v mužském, ženském i středním rodu zároveň. Ať už řeknete ta zombie, ten zombie nebo to zombie, vždy máte pravdu. Jazyková pravidla zde ustupují do pozadí a otevírají prostor pro volnost výrazu.
Když se slova čtou pozpátku: Čeština miluje symetrii, což dokazují palindromy (viz v textu již výše). Mezi krásné příklady patří věty jako: Ovar, pane, napravo. Nebo: Kuna nese nanuk. A co třeba jemná hravost: Motýla má malý Tom.
Když se psaná slova liší od výslovnosti: Ačkoli často tvrdíme, že čeština se vyslovuje tak, jak se píše, není to vždycky pravda. Díky jevu zvanému spodoba znělosti měníme zvuk některých písmen podle jejich sousedů. Například slovo včela vyslovujeme jako fčela, přestože v něm žádné „F“ není. Podobně slovo lev zní jako lef.
Určitě znáte i další zajímavosti. Tak se češtinou nestresujte, raději se jí bavte. Přeji Vám jen hezké dny.