City of New York (Big Apple) - dříve a dnes
New York je ošklivé, špinavé město, klima je tam skandální, politika je dobrá tak na strašení dětí, doprava, to je šílenství a tempo je tam vražedné. Je tu však ještě jedna věc – jakmile jste v New Yorku žili a stal se vaším domovem, žádné jiné místo už vám pak nikdy není dost dobré. John Steinbeck
Město bylo založeno Nizozemci v roce 1625 jako Nový Amsterdam. Angličané ho získali v roce 1664. V letech 1785-1790 byl New York hlavním městem USA a od roku 1790 je jejich největším městem. V roce 1898 byl sloučen do současné tváře a je rozdělen na pět městských obvodů. Nejlidnatější Brooklyn a nejrozlehlejší Queens tvoří západní část ostrova Long Island, nejhustěji osídlený Manhattan a nejzelenější Staten Island jsou samostatnými ostrovy a Bronx leží na výběžku pevniny, který je od Manhattanu oddělen průlivem Harlem River.
Historickým centrem dnešního NYC je ostrov Manhattan (59 km2) nacházející se mezi dvěma rameny řeky Hudson v místě jeho ústí do Atlantiku.
Kdy a kým bylo město založeno? V první čtvrtině 17. století (1624) sem poprvé přijela z Evropy skupina 30 rodin na lodi Nieu Nederlandt. Kapitán lodi Cornelius Jakobsz May se stal poté prvním správcem „Nového Nizozemska“. Na ostrově Noten Eylandt, ležícím jižně od Manhattanu, kde loď tehdy přistála, osadníci založili kolonii Nový Amsterdam. Tato osada se stala v roce 1625 oficiálním hlavním městem Nového Nizozemska. V roce 1655 už zde žilo kolem 2 000 lidí (1 500 přímo v hlavním městě). V roce 1664 již to bylo na 9 000 lidí.
V polovině 17. století se spojili Francouzi a Angličané (závist tu byla odjakživa) a vrhli se do „Nového světa“. A od konce roku 1664 dodnes se bývalý Nový Amsterdam jmenuje New York.
Od začátku 19. století až do roku 1924 byl nejlidnatějším městem světa anglický Londýn, v roce 1925 jej předstihl New York (tehdy v něm žilo 7 milionů obyvatel). Dnes je situace úplně jiná – na čele jsou Tokyo se 37,2 miliony obyvatel (stav k roku 2024), následují Dillí se 32,9 miliony, Shanghai se 29,2 miliony, bangladéšská Dháka se 23,2 miliony, São Paulo se 22,6 miliony, Mexiko City se 22,3 miliony, egyptská Káhira, čínský Beijing… Aglomerace New Yorku má dnes něco kolem 20 milionů (samotné město NYC necelých 9 milionů).
V současné době je NYC jedním ze světových center obchodu a finančnictví, zejména díky Financial Distriktu, kde se nacházejí dvě největší světové burzy – Newyorská burza a NASDAQ. New York je velmi významným centrem médií, politiky, reklamy, umění, vzdělání či zábavy. Je nejvýznamnějším dopravním uzlem Ameriky. Je také centrem mezinárodních vztahů a diplomacie – je v něm sídlo Organizace spojených národů. Manhattanská Pátá Avenue je nejdražší nákupní třídou světa.
Já jsem New York poprvé navštívil na pozvání pana profesora Oty Ulče, plzeňského rodáka v březnu 1993. Potkali jsme se v roce 1991 na mé přednášce na KGE FPE ZČU v Plzni a hned z tohoto setkání vyplynulo kolegiální pozvání k němu na SUNY. Pan profesor nás navždy opustil ve věku 92 let 22. 11. 2022.