Telč - moravská perla
Mezi 17 nejkrásnějšími městečky v Evropě byla vyhlášená i Telč. Známý časopis Travel+Leisure, který se zabývá cestováním, vydal článek, ve kterém jmenoval 17 nejlepších malých měst Evropy. Na seznam se vedle malého islandského, ani ne tisícového východního přístavu, obklopeného úchvatnou „fjordovou“ krajinou (navštívil jsem ho v roce 1997 při cestě do vnitrozemí Islandu při přistání tam a pak i při odjezdu faerské lodi „Norrõna“ společnosti Smyril Line zpět přes Faerské ostrovy do Dánska a domů) nebo starobylé přímořské osady s výhledy na moře dostala i naše „vysočinská perla“.
Zde je ona kouzelná sedmnáctka super městeček Evropy: Telč – ČR, Seydisfjordur – Island, Zell am See – Rakousko, Gangi – Sicílie, Bled – Slovinsko, Rothenburg ob der Tauber – Německo, Cadaqués – Španělsko, Sozopol – Bulharsko, Saint-Jean-de-Luz – Francie, Otepää – Estonsko, Otranto – Itálie, Zermatt – Švýcarsko, Óbidos – Portugalsko, Rovinj – Chorvatsko, Castelsardo – Sardinie, Ambleside – Anglie a Pyrgi – Řecko.
A jak Telč v časopisu popsali? V ČR je řada malých „pohádkových“ městeček. Mezi ně na přední místo patří Telč, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Nádherné je především historické centrum s trojúhelníkovým hlavním náměstím spolu s obdivuhodným renesančním zámkem s překrásnými zahradami.
Telč leží v jihozápadním cípu Moravy, na půli cesty mezi Prahou a Vídní. Pověst spojuje založení města s vítězstvím moravského knížete Otty II. nad českým knížetem Břetislavem v roce 1099. Vítěz souboje tam nechal postavit kapli, později kostel a osadu, dnešní Staré Město. Nejvýznamnější stopu ale v městečku zanechal Zachariáš z Hradce ve druhé polovině 16. století. Se svou ženou Kateřinou z Valdštejna milovali italskou renesanční architekturu a atmosféru slunného jihu, kterou se jim podařilo přenést sem do Telče. Historické jádro města, uzavřené rybníky a branami, si dokázalo svou osobitou tvář z časů Zachariáše z Hradce uchovat až dodnes.
Telčský zámek je skvostné renesanční sídlo zdobené štukem a sgrafity, které se zrcadlí na hladině nedalekého rybníka. V každé místnosti je nádherná květinová výzdoba. Obklopený je úžasně upravenou renesanční zahradou s arkádami a zámeckým parkem s klasicistním skleníkem. Uvnitř ukrývá honosné interiéry s jedinečnou výzdobou, dobovým zařízením a cennými sbírkami pokladů. V bývalém purkrabství je muzeum s etnografickými sbírkami a expozicí o historii města. Kromě zámku patří k ikonickým památkám Telče také fantastické náměstí s unikátním komplexem historických domů v renesančním a barokním stylu. Podloubí a průčelí těchto domů byla většinou stavěna podle jednotného plánu, ale žádné není stejné jako druhé.
Návštěvu této lokality Vám vřele doporučuji, rozhodně nebudete zklamáni, stejně tak jako byli vždy nadšeni moji žáci při výletech na jižní Moravu, kdy jsme se domů vraceli přes Telč a jižní Čechy a tato návštěva moravské perly (většinou s přespáním v hotelu na náměstí) byla dětmi vždy považována za nezapomenutelnou.