Mauna Kea - 10 205 metrů ode dna
Že nejvyšší horou na Zemi nad hladinou moře je Mount Everest (nepálsky Sagarmátha; tibetsky Džomolangma, čínsky Čomolungma) vědí asi všichni. Nachází se v Mahálangurském Himálaji a přes její vrchol vede čínsko-nepálská hranice. Její nadmořská výška (výška sněhu) je 8 848,86 metru – byla naposledy stanovena v roce 2020 čínskými i nepálskými úřady.
Mount Everest vznikl spolu s Himálajem kolizí indické a euroasijské kontinentální desky. Hora je pojmenována po britském geodetovi George Everestovi.
Ale teď už k hlavnímu bodu tohoto článku, který patří jiné hoře ležící daleko odtud. Je to havajská Mauna Kea (v překladu "bílá hora"), nyní již pasivní štítová sopka, vzniklá nad horkou skvrnou, která měří od mořského dna 10 205 metrů.
Je to vulkán na ostrově Hawaii a měří od hladiny moře „jen“ 4 207 metrů, pod hladinou je ještě téměř 6 kilometrů (5998 metrů). Je nejvyšším bodem tropického ostrova s druhým nejvyšším vrcholem po Nové Guineji. Zároveň je nejvyšší štítovou neaktivní sopkou. Vulkán je starý asi milion let. Naposledy vybuchl přibližně před 4 600 lety a nyní je považován za spícího „kmeta“. Není ale vyloučeno, že se jednou neprobudí a zase vybuchne. Na základě dřívějších erupcí by taková událost mohla nastat kdekoliv na horních stranách sopky a pravděpodobně by vytvořila lávové proudy dlouhé 15-25 kilometrů. Sopka má strmý profil a pozdní vulkanismus jí dal mnohem drsnější vzhled než sousedním sopkám.
V havajském náboženství jsou vrcholky ostrova Havaj posvátné. Starý zákon umožňoval navštívit jeho vrchol pouze náčelníkům komunity. Starověcí Havajané žijící na svazích Mauna Kea získávali potravu z rozsáhlých lesů a na bocích hory těžili sopečně-ledovcové čediče pro výrobu nástrojů. Když sem koncem 18. století přišli Evropané, přivedli s sebou dobytek, ovce a lovnou zvěř, která pak začala poškozovat ekologickou rovnováhu. Novodobí osadníci zároveň pro výsadbu plantáží cukrové třtiny a pro dřevo na stavbu domů odlesnili část svahů.
Mauna Keu lze rozdělit do tří sekcí: 1) na vrcholu má vysokohorské klima, 2) je les, který tvoří Sophora chrysophylla (Jerlín zlatolistý) společně s Myoporum sandwicense (Vousatec havajský), jenž na bocích přechází 3) do lesa tvořeného Acacia koa (Akát koa) a Metrosideros polymorpha (Železnec mnohotvarý), nyní většinou již vykáceného „prostřednictvím“ cukrovarnického průmyslu.
Se svou vysokou nadmořskou výškou, suchým prostředím a stabilním prouděním vzduchu je vrchol Mauna Kea jedním z nejlepších míst na světě pro astronomické pozorování. Od vytvoření přístupové silnice v roce 1964 bylo na vrcholu postaveno třináct dalekohledů financovaných jedenácti zeměmi. Observatoře Mauna Kea se používají pro vědecký výzkum napříč elektromagnetickým spektrem a představují největší takové zařízení na světě. Jejich výstavba na půdě, kterou však domorodí Havajané považují za posvátnou, je stále předmětem dílčích kontroverzí.
Jinak se chová sousední Mauna Loa (v jazyce původních obyvatel „dlouhá hora“) je aktivní štítovou sopkou s nadmořskou výškou 4 169 metrů nad mořem, Její výška od mořského dna až k vrcholu činí přibližně 10 kilometrů a její základna má průměr 120 kilometrů. Společně s dalšími patnácti sopkami na světě je zapsána do seznamu Decade Volcanoes. Je považována za největší sopku na Zemi. Její aktivita způsobuje zemětřesení a následné vytváření velkých mořských vln. Naposledy „se předváděla“ koncem roku 2022 (od 27. listopadu do 13. prosince).