Země Ameriky se snaží o zejména ekonomickou integraci, ale ne vždy se tato myšlenka dá vzhledem k mnoha různým zájmům, představám a i bývalým sporům a konfliktům mezi jednotlivými státy uskutečnit. Proto existuje pro nás až příliš mnoho různorodých organizací, které usilují o sblížení ekonomik podobně jako má např. Evropa (EU).
ALADI /Asociación Latinoamericana de Integración/ – Latinsko–americké integrační sdružení – (Montevideo). Členskými zeměmi jsou od 12. 8. 1980 Argentina, Bolívie, Brazílie, Ekvádor, Chile, Kolumbie, Mexiko, Paraguay, Peru, Uruguay, Venezuela. Dne 6. 11. 1998 byla přijata Kuba.

CAN /Comunidad Andina/ – Andské společenství je obchodní blok a zóna volného pohybu (od 1. 1. 2005). Sídlo je v Limě a členskými zeměmi jsou od roku 1996 Bolívie, Ekvádor, Kolumbie, Peru. Venezuela byla členem do roku 2006, poté vystoupila a nyní uvažuje o návratu zpět do společenství. Přidruženými státy jsou od roku 2005 Argentina, Brazílie, Chile, Paraguay a Uruguay. Pozorovatelskými zeměmi jsou Mexiko a Panama.
CARICOM /Caribbean Community/ – Karibské společenství. Sídlo společenství je ve městě Georgetown na Guyaně. Členy jsou: Antigua a Barbuda (od 4. 7. 1974), Bahamy (od 4. 7. 1983), Barbados (od 1. 8. 1973), Belize (od 1. 5. 1974), Dominika (od 1. 5. 1974), Grenada (od 1. 5. 1974), Guyana (od 1. 8. 1973), Haiti (od 2. 7. 2002), Jamajka (od 1. 8. 1973), Montserrat [UK] (od 1. 5. 1974), Surinam (od 4. 7. 1995), Svatá Lucie (od 1. 5. 1974), Svatý Kryštof a Nevis (od 26. 7. 1974), Svatý Vincent a Grenadiny (od 1. 5. 1974) a Trinidad a Tobago (od 1. 8. 1973). Přidruženými členy jsou britská zámořská území Anguilla (od 1. 7. 1999), Bermudy (od 2. 7. 2003), Britské Panenské ostrovy (od 1. 7. 1991), Kajmanské ostrovy (od 16. 5. 2002), Turks a Caicos (od 1. 7. 1991). Ke společenství patří i sedm pozorovatelů: Aruba, Kolumbie, Dominikánská republika, Mexiko, Nizozemské Antily, Portoriko a Venezuela.
MERCOSUR /Mercado Común del Sur/ – Společný trh jihu – (Buenos Aires). Členy jsou od 26. 3. 1991 Argentina, Brazílie, Paraguay, Uruguay, od 21. 7. 2006 Venezuela. Přidruženými státy jsou Bolívie, Ekvádor, Chile, Kolumbie a Peru. Pozorovatelem je Mexiko.
Dne 1. prosince 2016 byla ze společného trhu jihu vyloučena Venezuela pro neplnění svých povinností a lidských práv.
NAFTA /North American Free Trade Agreement/ – Severoamerická zóna volného obchodu (obchodní dohoda od 1. 1. 1994 na 25 let). Zónu tvoří tři severoamerické země Kanada, USA a Mexiko. Sídlem jsou všechna tři hlavní města Ottawa, Washington a Ciudad de México).
Poznámka: Zóna podle 45. amerického prezidenta Donalda Trumpa byla "přejednána" a přejmenovala se na USMCA - severoamerická dohoda o volném obchodu USA, Mexika a Kanady a zahájila svojí činnost od 1. ledna 2020. 47. prezident USA (opět Donald Trump) po svém nástupu 20. ledna 2025 se rozhodl změnit "pasivní obchodování" USA s Kanadou a Mexikem zvýšením cel na dovážené suroviny i výrobky, ale on říká každý druhý den něco jiného, dokonce projevil zájem o přidružení obou sousedních zemí k USA, samozřejmě bez jejich zájmu, Je třeba brát jeho rozhodování s rozumným odstupem. Žádná kaše se nejí tak horká, jak byla uvařena.
SELA /Sistema Económico Latinoamericano/ – Latinskoamerický hospodářský systém. Sídlo systém má v Caracasu a členskými zeměmi jsou: Argentina, Bahamy, Barbados, Belize, Bolívie, Brazílie, Dominikánská republika, Ekvádor, Grenada, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Chile, Jamajka, Kolumbie, Kostarika, Kuba, Mexiko, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Surinam, Trinidad a Tobago, Uruguay a Venezuela.
SICA – /Sistema de la integración centroamericana/ – Středoamerická integrace. Členskými státy je sedm pevninských středoamerických států mezi Mexikem a Kolumbií + Dominikánská republika.
OEA /Organisación de los Estados americanos/ – Organizace amerických států. Sídlo je ve Washingtonu v USA. Členy tohoto politického sdružení jsou všechny americké státy s výjimkou Hondurasu (od 5. 7. 2009. Důvodem pozastavení členství této země je svržení legálně zvoleného prezidenta Manuela Zelaya).
UN /United Nations/ – OSN – Organizace spojených národů – (New York). Do organizace patří všechny samostatné americké země. Datum vstupu jednotlivých zemí viz http://www.un.org
NATO /North Atlantic Treaty Organisation/ – Severoatlantický pakt – (Brusel). Do této vojenské organizace patří z amerického kontinentu Kanada a USA, /severoamerické Grónsko není součástí paktu, i když Dánsko, ke kterému dosud politicky patří, je jeho členem/.
APEC /Asia-Pacific Ekonomic Cooperation/ – Asijskopacifická hospodářská spolupráce – (Singapur). Z amerických států do organizace patří Kanada, USA, Mexiko, Peru a Chile. O vstup mají zájem i Kolumbie a Ekvádor, ale jejich přijetí se zatím neuskutečnilo, protože od roku 1998 nejsou do této spolupráce přibírány další země. Snad až po roce 2010 dojde k přijetí dalších zájemců z obou břehů Tichého oceánu (ale mají zájem i země „poněkud vzdálené“ jako např. Bangladéš, Indie, Mongolsko, Pákistán, Laos atd.)!
OPEC /Organization of the Petroleum Exporting/ – Organizace zemí vyvážejících ropu – (Wien). Z Jižní Ameriky do organizace patří Ekvádor a Venezuela.
OECD /Organisation for Economic Cooperation and Development/ – Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Tato celosvětová organizace založená dne 14. 12. 1960 se sídlem v Paříži má v roce 2009 třicet členů. Z Ameriky do ní patří Kanada, USA a Mexiko.
G 7 /Group of Seven/ – Skupina nejvyspělejších zemí světa. Do skupiny patří dvě nejvyspělejší americké ekonomiky – Kanada a USA.
Poznámka: údaj v závorce za názvem sdružení atd. znamená sídlo organizace.