Ztracený kontinent
Kontinenty se během toku času mění, občas i zmizí. To se stalo před 240 miliony lety v druhohorním triasu, kdy se odlomila od super kontinentu Gondwany část zvaná Velká Adrie. A tak se pod jižní Evropou skrývá ztracený kontinent (s ním se od Gondwany odlomily i další části a vznikly tak Afrika, Antarktida, Jižní Amerika, Austrálie). Aspoň tak to vědci vysvětlují.
Nejde tedy o bájnou Atlantidu, ale o Velkou Adrii. Ta se odtrhla od severní části africké desky asi před 120-100 miliony let, srazila se s deskou euroasijskou a zasunula se pod ni. Pozůstatky (velikosti Grónska) jsou stále patrné – nacházejí se ve formě pohoří na jihu Evropy. Jedinými viditelnými pozůstatky jsou vápence a další horniny v pohořích jižní Evropy a západní Asie (nacházejí se ve více jak 30 zemích současného světa).
Aniž by to věděli, mnozí turisté na "ztraceném kontinentu" trávili své letní dovolené," prozradil profesor Douwe van Hinsbergen z Utrechtské univerzity. Většina pohoří, které jsme zkoumali, pochází z jednoho kontinentu, který se oddělil od Severní Afriky. Jedinou jeho zbývající částí je pruh, který vede od Turína podél Jaderského moře až k "podpatku boty" Apeninského poloostrova.
Kontinent se jmenuje Velká Adria proto, že její anglický název je Greater Adria. Podle vědců se kontinenty srazily rychlostí tři-čtyři centimetry za rok, přesto to stačilo k tomu, aby se celý ztracený kontinent doslova „napasovat pod euroasijskou desku“.
Podle CNN ležela většina kontinentu pod hladinou. Moře byla mělká a byla plná korálových útesů. A když se natlačila Velká Adria pod Evropu, vznikala pohoří v pásu od Španělska jako jsou části Alp, Apeniny, Balkán a pohoří v Řecku, v Turecku až po Írán v Asii.
CNN také nedávno (v lednu roku 2017) oznámila, že část Gondwany se nachází také v Indickém oceánu pod ostrovem Mauritius (z části byla pokryta lávou).
No tak vidíte, pořád je co objevovat a tak cestujte, třeba také něco zajímavého objevíte.
Poznámka: Česká geografická škola spory v počtu kontinentů většinou řeší vydělením dvou různých termínů: kontinent a světadíl. Zatímco za kontinent je považována souvislá část souše obklopená světovým oceánem a tvořená pevninským typem zemské kůry (kontinentální kůra), světadíl je vnímán jako oblast se samostatným geografickým a historickým vývojem.
Rozdělení světa na 7 kontinentů se obvykle vyučuje v západní a střední Evropě a v Severní Americe, zatímco rozdělení na 6 kontinentů (spojená Eurasie) se také vyučuje v Severní Americe a dál ve východní Evropě a Jižní Americe či v Asii. Šest je také počet kontinentů používaných ve vědeckém prostředí. Kontinenty jsou občas dál pomyslně děleny na subkontinenty. Definice tohoto termínu je ještě nepřesnější než definice kontinentu. V češtině se tímto termínem obvykle označuje Indie ("indický subkontinent").