Znečištění ovzduší - 10 evropských měst, kde mají nejvíce znečištěný vzduch
V italské Brescii, která vykazuje nejhorší naměřené výsledky, má znečištěné ovzduší až patnáctiprocentní podíl na úmrtnosti obyvatel města! V desítce měst s nejhoršími výsledky figuruje na smutném třetím místě slezská Karviná a vešly se do ní také nedaleké města Ostrava a Havířov! Co se týče prachu, města s největším podílem na úmrtnosti se nacházejí v italské Pádské nížině, v jižním Polsku a severovýchodní části České republiky.
Desítka měst s nejvíce znečištěným ovzduším v EU:
1. Brescia (Itálie)
2. Bergamo (Itálie)
3. Karviná
4. Vicenza (Itálie)
5. Górnośląsko-Zagłębiowska (Polsko)
6. Ostrava
7. Jastrzębie-Zdrój (Polsko)
8. Saronno (Itálie)
9. Rybnik (Polsko)
10. Havířov
... jen v České republice
51. Olomouc
91. Zlín
104. Brno
122. Ústí nad Labem
129. Pardubice
135. Liberec
137. Most
...
Nejnižší vliv na úmrtnost má polétavý prach v Reykjavíku, v norském Tromsö
nebo ve švédském městě Umea
. V případě oxidu dusičitého dosahují nejlepších výsledků Tromsö, Umea a finské Oulu.
V případě oxidu dusičitého vykazují nejvyšší podíl na úmrtnosti města ve Španělsku, Itálii, Francii a Belgii. Nejhorší situace je v autonomní oblasti Madridu, kde má koncentrace NO2 sedmiprocentní podíl na úmrtnosti a dále pak v belgických Antverpách a italském Turínu.
Podle výpočtů badatelů by zlepšení ovzduší mohlo vést k poklesu počtu úmrtí. Pokud by se kvalita ovzduší dostala na úroveň, kterou doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO), v evropských zemích by ubylo ročně až 51 tisíc předčasných úmrtí souvisejících s jemným polétavým prachem a 900 předčasných úmrtí souvisejících s nadměrnou koncentrací NO2.