Nejlepší univerzity světa - 2020
Prestižnímu žebříčku nejlepších vysokých škol na světě opět vévodí univerzity z USA. Do první desítky hodnocení ARWU (Academic Ranking of World Universities) se kromě osmi zástupců USA probojovaly i dvě britské univerzity – Cambridgeská a Oxfordská.
Mezi tisícovkou nejlepších VŠ světa je sedm českých zástupců. Nejlépe se umístila na dělené 201. až 300. příčce Univerzita Karlova.
Takzvaný šanghajský žebříček patří mezi nejsledovanější mezinárodní hodnocení vysokých škol. Soustředí se především na vědeckou a výzkumnou úroveň institucí, pro hodnocení světových univerzit využívá šest ukazatelů, včetně počtu článků publikovaných v časopisech Nature a Science. Sleduje také počet nejcitovanějších vědců v databázi Highly Cited Researchers či počet držitelů Nobelovy ceny spjatých s danou institucí.
Od začátku sestavování (před osmnácti lety) se na čele žebříčku ARWU drží americká Harvardova univerzita. Oproti roku 2019 se nic nezměnilo ani na druhém až šestém místě. Po Harvardu následuje Stanfordova univerzita, Cambridgeská univerzita, Massachusettský technologický institut (MIT), Kalifornská univerzita v Berkeley a Princetonská univerzita. Druhý britský zástupce v první desítce – Oxfordská univerzita - si oproti roku 2019 pohoršila a ze sedmého se propadla na deváté místo.
Do první padesátky nejlepších vysokých škol světa se kromě zástupců USA a Británie dostaly ještě univerzity z Francie, Švýcarska, Kanady, Japonska, Číny, Dánska, Austrálie a Švédska. Nejlepší německá vysoká škola – univerzita v Mnichově – je až na 51. místě!
Česká republika má v žebříčku tisícovky škol stejně jako v roce 2019 sedm zástupců. Nejlépe se jako loni umístila pražská Karlova univerzita, která obsadila dělenou 201. až 300. příčku. Následuje Univerzita Palackého v Olomouci, která si udržela 501. až 600. pozici. Dělené 601. až 700. místo obsadila brněnská Masarykova univerzita, na 701. až 800. příčce se umístilo České vysoké učení technické v Praze. Oproti roku 2019 si polepšila Česká zemědělská univerzita v Praze, která obsadila dělené 801. až 900. místo. Pohoršila si naopak pražská Vysoká škola chemicko-technologická, která byla roku 2019 na 701. až 800. příčce. V roce 2020 se dělila o 901. až 1000. příčku mimo jiné s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích.
Plzeňská Západočeská univerzita se mezi tisícovkou světových VŠ ani tentokrát neobjevila. Nu co? Já už jí vzhůru nepomohu, já už na ní nepracuji.